fbpx

Babia Góra – majestatyczny szczyt w Koronie Gór Polskich

Babia Góra – dlaczego warto wybrać zielony szlak z Lipnicy Wielkiej

Babia Góra, zwana również Kapryśnicą czy Królową Niepogody dumnie wznosi się w sercu Beskidu Żywieckiego będącego częścią Beskidów Zachodnich. Jest najwyższym szczytem górskim poza pasmem Tatr. Diablak (1725 m. n.p.m) oferuje zapierające dech w piersiach widoki i poczucie spełnienia wszystkim, którzy go zdobędą.
Babia Góra zaliczana jest do 28 szczytów tworzących Koronę Gór Polskich.
Babia Góra ma wielu miłośników i corocznie, niezależnie od pory roku, przyciąga tłumy turystów. Prowadzi na nią kilka szlaków, każdy o zróżnicowanym stopniu trudności.
Znanym i popularnym, ale bardzo zatłoczonym szlakiem jest czerwony z Przełęczy Krowiarek. Równie często turyści wybierają podejście od Zawoi.

Szukając mniej zatłoczonych tras warto wybrać zielony szlak z Polany Stańcowej w Lipnicy Wielkiej.

 

Babia Góra - legendy, opowieści i tajemnice

 

Babia Góra owiana jest intrygami i tajemnicami i to nie tylko w samej swojej nazwie. Opowiadają o niej liczne legendy i podania ludowe:

  • jedna z nich mówi, że góra powstała, kiedy olbrzymka „baba” sprzątając wysypała przed swoją chałupę stertę kamieni
  • inna wiąże nazwę z tragiczną historią miłosną – to kochanka zbójnika, która skamieniała ze smutku widząc śmierć swego ukochanego
  • nie można pominąć również wątku diabelskiego cyrografu, jaki przypieczętował pewien zbójnik. W zamian za duszę, czart obiecał, że do świtu wzniesie na szczycie góry pokaźny pałac. Rozbójnik jednak był bardzo przebiegły i przechytrzył diabła. Siłą zmusił koguta by ten zapiał jeszcze przed świtem. Rozwścieczony bies zburzył budowlę grzebiąc w gruzach zbójnika. Legenda głosi, że podczas burzy można usłyszeć stukani ciupagi, za pomocą której nieszczęśnik próbuje wydostać się z wieczystego więzienia
  • podania ludowe mówią, że Babia Góra była miejscem spotkań sabatów czarownic.
  • a kolejne, że w jaskiniach u podnóża Babiej Góry zbójnicy przetrzymywali swoje branki (kobiety) oraz rozliczne skarby

Bez względu na to czy w masywie Babiej Góry ukryte są skarby, czy strzegą je smoki, węże i czarownice, jedno jest pewne - największym skarbem Królowej Beskidów jest jej niezwykła przyroda.

 

Babia Góra - zielony Szlak z Lipnicy Wielkiej (Polana Stańcowa)

 

Jeden z najciekawszych szlaków na Babią Górę rozpoczyna się w urokliwej wsi Lipnica Wielka. Zielony szlak, bo o nim mowa, oferuje piękne widoki, łączy lasy z otwartymi polanami oraz zapierającymi dech w piersiach panoramami.
To wciąż mało popularne wyjście, więc nie bądźcie zdziwieni, jeśli na trasie będziecie jednymi z niewielu turystów. Pozostaje tylko cel: Babia Góra.

 

Początek Szlaku: Lipnica Wielka

 

Podejście rozpoczyna się z Polany Stańcowej. Zmotoryzowani docenią fakt przestronnego parkingu, gdzie łatwo i bezpiecznie można zostawić swój samochód. W momencie powstawania tego artykułu (kwiecień 2024) parking jest nadal darmowy.

 

Ścieżka przez las

 

Początkowa część szlaku prowadzi przez gęste lasy sosnowo - świerkowe. Powietrze jest tu świeże, zapach igliwia wypełnia płuca a w tle słychać kojący szum górskiego strumyka. Ponad lasem, majestatycznie niczym królowa, rozpościera się Babia Góra.

 

Widoki na polany

 

Z każdym kolejnym krokiem, im bliżej szczytu, las otwiera się na przepiękne polany. Wiosną i latem dziko rosnące kwiaty pokrywają ziemię tworząc kolorowy dywan. Zatrzymaj się, aby podziwiać te niezapomniane obrazy. Babia Góra wynagradza trudy wspinaczki wspaniałymi widokami.

 

Taras widokowy w miejscu dawnego schroniska

 

Taras widokowy pod Babią Górą to wyjątkowe miejsce. Znajduje się na wysokości 1616 m. n.p.m i oferuje spektakularne widoki. Powstał w 2021 r. na ruinach dawnego Schroniska pod Diablakiem, które było pierwszym tego typu obiektem nie tylko na Babiej Górze, ale i w całym Beskidzie Żywieckim.
Schronisko powstało w 1905 roku z inicjatywy Beskidenverein. Cieszyło się sporą popularnością, szczególnie wśród niemieckich turystów i narciarzy. Babia Góra była również chętnie zdobywana przez polskich turystów. Tych jednak w schronisku odstraszały wysokie, ich zdaniem ceny oraz język niemiecki, który był oficjalnym w obiekcie. 

Lokalizacja schroniska była niepowtarzalna. Wodę pitną dostarczało pobliskie źródełko Głodna Woda. Budynek wyposażono w szklaną werandę, z której turyści mogli podziwiać widoki na Tatry, Małą Fatrę oraz Orawę.
Po 5 letnim procesie sądowym, w 1937 roku budynek odebrano Niemcom i przekazano stronie polskiej. Podczas II Wojny Światowej obiekt częściowo spłonął w wyniku ostrzału niemieckiego samolotu. Schronisko próbowano odbudować, jednak w 1949 roku, kiedy prace miały się ku końcowi, ostatecznie spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Pozostałości po spalonej zabudowie rozebrano w 1979 roku
W bliskiej odległości tarasu znajduje się również symboliczny grób czwórki turystów, którzy w lutym 1935 r. zginęli podczas rajdu narciarskiego. Słabe oświetlenie schroniska oraz trudne warunki pogodowe sprawiły, że turyści nie zauważyli budynku i zamarzli w śnieżycy.

 

Szczyt Diablak

 

Ostatni odcinek prowadzi na skalisty szczyt Babiej Góry – Diablak skąd rozpościerają się przepiękne widoki na panoramę Beskidów, Tatr, Magury Orawskiej, Jeziora Orawskiego, Małej Fatry, Kotliny Orawsko – Nowotarskiej oraz wielu innych.
Szczególnie urokliwe są tutaj wschody i zachody słońca.
Nie wolno jednak zapominać o zmiennej aurze, wszak Babia Góra to prawdziwa Królowa Niepogód.

 

Babiogórski Park Narodowy

 

Babia Góra (wraz ze szczytem Diablak) stanowi Babiogórski Park Narodowy (utworzony w 1954 roku). Unikalność fauny i flory została dostrzeżona przez UNESCO, które wpisało park na listę światowych rezerwatów biosfery (w 1977r). Odwiedzający mogą tu odkrywać dziewicze lasy, alpejskie łąki i krystalicznie czyste potoki zanurzając się w naturalnym pięknie regionu.

 

Planując wędrówkę na Babią Górę, przygotuj się na niezapomniane widoki i wyjątkowe doświadczenia, zielony szlak niewątpliwie zadowoli Twoje oczekiwania.

 

Szukając nietuzinkowych miejsc nie można pominąć Lipnicy Wielkiej na Orawie. Jej urok tkwi w malowniczym położeniu wśród gór i wspaniałej tradycji. Barwne krajobrazy, przepełnione zielenią łąki, malownicze ścieżki turystyczne a przede wszystkim brak tłumów pozwolą odetchnąć i cieszyć się niezapomnianym wypoczynkiem.  Warto pobyć tu dłużej.

A gdzie zanocować? Wiadomo w Przystanku Babia.

 

Pamiętaj, że prawdziwe piękno często kryje się w tajemniczych i mało znanych miejscach.

Co piszą o nas

Nasi goście?

Najnowsze aktualności

Zobacz więcej
Babia Góra – majestatyczny szczyt w Koronie Gór Polskich
25 kwi 2024

Babia Góra – majestatyczny szczyt w Koronie Gór Polskich

Wakacje z dziećmi
19 kwi 2024

Wakacje z dziećmi